مشهورترین سکانس های تاریخ سینما که هرگز فراموش نمی شوند

به گزارش اردکان خبر، فیلم های سینمایی از تعداد بسیار زیادی سکانس های کوتاه و طولانی تشکیل می شوند. به مجموعه ای چند صحنه از فیلم نامه یک فیلم یا سریال که میان سوژه های آن وحدن موضوعی وجود داشته باشد، سکانس می گویند. سکانس هایی که در نهایت داستان اصلی و روایت کلیدی هر فیلم را می سازند. شاید فیلم های سینمایی ارزشمند بخش عظیمی از موفقیت خود را مدیون سکانس هایی باشند که آهسته آهسته در مدت زمان فیلم در کنار یکدیگر قرار می گیرند اما واقعیت این است که کم تر سکانسی می تواند به تصویری کامل از داستان فیلم خود باشد. از آن جایی که اهمیت همه سکانس ها در یک فیلم سینمایی ارزشمند و تاثیرگذار است، معمولا فیلم های سینمایی بیشتر به بازیگران و داستان خود شناخته می شوند.

مشهورترین سکانس های تاریخ سینما که هرگز فراموش نمی شوند

با این حال موارد نادری هم وجود دارد. گاهی با فیلم هایی روبرو هستیم که یک سکانس یا سکانس هایی از آن ها به اندازه نام فیلمی که درون آن هستند، مشهور و به یادماندنی است. اما چگونه یک سکانس می تواند بخش مهمی از تاریخ سینما باشد؟ این پیروزیت معمولا در نتیجه چند عامل اساسی به دست می آید. وقتی داستان یک فیلم نامه به اوج خود می رسد، یک فیلم برداری دقیق و ترکیب ارزشمند هنرنمایی بازیگران و موسیقی می تواند یک سکانس به یادماندنی را در تاریخ سینما ثبت کند. همین هم باعث می شود تعدادی از سکانس های سینمایی به اندازه فیلم های مشهور تاریخ سینما، تاثیرگذار باشند.

در ادامه به معرفی تعدادی از مشهورترین سکانس های تاریخ سینما که هرگز فراموش نمی شوند می پردازیم.

سکانس تو با من حرف می زنی؟ | فیلم راننده تاکسی

رابرت دنیرو یکی از بهترین بازیگران سینمای معاصر آمریکا است که هم گام با فیلم های ارزشمند مارتین اسکورسیزی پیروز شد دستاوردهای بزرگی کسب کند. فیلم راننده تاکسی احتمالا بزرگترین و بهترین بازیگری رابرت دنیرو باشد که پس از سال ها هنوز هم در ذهن هواداران سینما باقی مانده و قرار نیست تکراری شود. راننده تاکسی به عنوان یک فیلم تاثیرگذار در سینمای آمریکا، روایتگر داستان مردی به نام بیکل بود که آهسته آهسته به مرز جنون و دیوانگی می رسید. یکی از مشهورترین سکانس های این فیلم که ماهیت و داستان اصلی راننده تاکسی را نشان می دهد، حرف زدن های شخصیت بیکل با هنرنمایی مارتین اسکورسیزی است.

سکانس ?You talkin to me یا تو با من حرف می زنی؟ مشهورترین سکانس فیلم راننده تاکسی لقب می گیرد که اوج هنرنمایی و توانایی های بی نظیر رابرت دنیرو در جهانی سینما را نشان می دهد. این سکانس، احتمالا مشهورترین تصویری است که از این فیلم در یاد هواداران سینما باقی می ماند.

سکانس پیشنهادی که نمی تونی رد کنی | فیلم پدرخوانده

سه گانه پدرخوانده یکی از بهترین سه گانه های تاریخ سینما بود که پیروز شد نگاه سینماگران به فیلم های گانگستری و مافیایی را برای همیشه تغییر دهد. به عبارت دیگر، فرانسیس فورد کاپولا با کارگردانی این سه گانه نشان داد فیلم های گانگستری می توانند به عنوان یک ژانر در سینمای جهان شناخته شوند. شاید این سه فیلم سکانس های به یادماندنی بسیار زیادی داشته باشند اما بدون شک جایزه مشهورترین سکانس فیلم های پدرخوانده به پیشنهادی که نمی تونی رد کنی تعلق پیدا می کند.

دیالوگ مشهور An Offer He Cant Refuse در مجموع دو بار در فیلم پدرخوانده: قسمت اول بیان می شود. اما بار دوم به یادماندنی تر است. جایی که دان ویتو به پسرخوانده اش یعنی جانی فانتین درباره هنرنمایی در یک فیلم سینمایی می گوید؛ پیشنهادی که نمی تونی رد کنی.

سکانس پرواز دوچرخه در برابر ماه | فیلم ای تی یک موجود فرازمینی

استیون اسپیلبرگ یکی از کارگردانان فراموش نشدنی سینمای نسل جدید آمریکا است. او با فیلم هایی که در ژانرهای گوناگون خلق کرد، هر بار استانداردهای تازه ای به سینمای هالیوود نشان داد. برای اسپیلبرگ تفاوتی میان فیلم های جنگی و علمی تخیلی قائل نمی شود. او همیشه شاهکارهای تاثیرگذار و فراموش نشدنی خلق کرده و همین باعث می شود یکی از پیروز ترین کارگردانان آمریکا باشد. با این حال فیلم ای تی یک موجود فرازمینی با سکانسی فراموش نشدنی، شاید متفاوت ترین و تاثیرگذارترین فیلم اسپیلبرگ باشد.

سکانس پرواز دوچرخه در برابر ماه، سکانسی از فیلم ای تی یک موجود فرازمینی بود که حتی از خود فیلم شهرت بیشتری دارد. سکانسی که برای همیشه در تاریخ سینما باقی مانده است. وقتی ای تی به عنوان یک موجود فرازمینی رهاشده در سطح کره زمین با دوستان کوچکش با دوچرخه فرار می کند، برای آن که هیچکس صدمه نبیند، از قدرت ماورایی اش استفاده می کند و همه دوچرخه ها را پرواز می دهد تا از دشمنانی که دارد، فرار کند. سکانس عبور او و دوستانش از برابر ماه، یکی از مشهورترین و به یادماندنی ترین سکانس های تاریخ سینما است.

سکانس من هنوز زنده ام لعنتی ها | فیلم پاپیون

فیلم پاپیون با هنرنمایی تکرارنشدنی داستین هافمن و استیو مک کویین یکی از فیلم های کلاسیک تاریخ سینما است که با موسیقی به یادماندنی و فراموش نشدنی اش برای همیشه به یادگار می ماند. این فیلم می تواند ثابت کند چگونه کوچک ترین امیدها به رویاهای بزرگ و دست نیافتنی منتهی می شوند و روایت دوست داشتنی فیلم به باورپذیری آن کمک می کند. شاید همه سکانس های فیلم پاپیون به یادماندنی و دوست داشتنی باشند اما سکانس پایانی فیلم که هنری پاپیون پس از فرار از زندان و بر فراز اقیانوس فریاد می کشد: من هنوز زنده ام لعنتی ها! با موسیقی متن فیلم همراه می شود تا برای همیشه مشهور و فراموش نشدنی لقب بگیرد.

در سال 2018، فیلم پاپیون با هنرنمایی چارلی هانام و رامی مالک بازسازی شد و چندان پیروز نبود. بنابراین نسخه ای از فیلم پاپیون که در سال 1973 اکران شد، هنوز هم یکی از بهترین فیلم های تاریخ سینما شناخته می شود که معمولا با لحظات پایانی و نفس گیر خود شناخته می شود.

سکانس قتل خونین در حمام | فیلم روانی

آلفرد هیچکاک با هر کدام از فیلم هایی که کارگردانی کرد، تلنگر بزرگی به سینمای دوران خودش زد. او در فیلم روانی بیشتر معادلات فیلم های سینمایی دوران خودش را برای همیشه عوض کرد. هیچکاک ثابت کرده همیشه داستان متفاوتی برای روایت کردن دارد و این سیاست در فیلم روانی هم خودش را نشان می دهد. جایی که شخصیت اصلی فیلم در حمام و به وحشتناک ترین حالت ممکن به قتل می رسد. موسیقی نگران کننده و تنش زای فیلم در این سکانس به اوج خود می رسد و جیغ های شخصیت اصلی داستان، آن را به شکل غم انگیزی به سکانسی مشهور تبدیل می کند.

در این زمینه بخوانید:

اگر داستان های پیچیده را دوست دارید، این فیلم های گیج کننده را تماشا کنید

با تماشای این فیلم های تاریخی به گذشته سفر کنید

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 12 دی 1399 بروزرسانی: 12 دی 1399 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 415

به "مشهورترین سکانس های تاریخ سینما که هرگز فراموش نمی شوند" امتیاز دهید

1 کاربر به "مشهورترین سکانس های تاریخ سینما که هرگز فراموش نمی شوند" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشهورترین سکانس های تاریخ سینما که هرگز فراموش نمی شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید