معلمان در پی تحقق مطالبات، 10 سال انتظار برای رتبه بندی چه زمان به سرانجام می رسد؟

به گزارش اردکان خبر، بیش از 10 سال است که معلمان در انتظار تحقق عدالت برای برابری حقوقشان هستند، موضوعی که قرار است امروز درباره آن تصمیم گیری شود.

معلمان در پی تحقق مطالبات، 10 سال انتظار برای رتبه بندی چه زمان به سرانجام می رسد؟

به گزارش خبرنگاران، معلمان بیش از ده سال است که درانتظار اجرای قانون و تحقق عدالت برای برابری نسبی حقوق و مزایا در این شغل هستند و هر ساله مجلس شورای اسلامی قبل از تصمیم گیری برای اجرایی این طرح کمبود بودجه را بهانه می کند.

ماده قانونی مرتبط با این لایحه که برابری حقوق در مشاغل مشابه را شامل می شود بیش از 10 سال به حال خود رها شده بود و حالا در اواخر سال گذشته لایحه رتبه بندی معلمان در مجلس مطرح شد، موضوعی که امروزه به دلیل اینکه به هیچ سرانجامی نرسیده، سبب گلایه معلمان شده است.

در جلسه علنی مجلس که روز یکشنبه 21 آذر برگزار شد، لایحه نظام رتبه بندی معلمان در دستور کار قرار گرفت؛ بر اساس آخرین تصمیم گیری ها، دولت 25 هزار میلیارد تومان بودجه برای افزایش حقوق و اجرای طرح رتبه بندی معلمان اختصاص داد.

برآورد اعتبارات ردیف های متفرقه سال 1401، مبلغ 25 هزار میلیارد تومان برای رتبه بندی معلمان، 180 میلیارد تومان به منظور بازسازی و نوسازی فضا های آموزشی، پرورشی و ورزشی از محل ذخیره ارزی و 666 میلیارد تومان بابت توسعه عدالت آموزشی، مقاوم سازی و خرید تجهیزات برای مدارس روستایی موضوع وصول مالیات بنگاه های مالی زیرمجموعه نیرو های مسلح و ستاد اجرائی فرمان امام ماده 78 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت اختصاص داده شده است.

علیرضا منادی سفیدان رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی درباره این موضوع بیان نمود: بر اساس طرح رتبه بندی که اجرای آن از 31 شهریورماه 1400 خواهد بود، پایین ترین و حداقل دریافتی معلمان بر اساس طرح رتبه بندی مبلغ 8 میلیون و 20 هزار تومان خواهد بود.

او اضافه نمود: معلمان بر اساس طرح رتبه بندی 80 درصد مربی پایه یک دانشگاه تهران را دریافتی خواهند داشت. بر اساس طرح رتبه بندی هیچ معلمی از این پس کمتر از 8 میلیون و 20 هزار تومـان دریافتی نخواهد داشت. افزایش حقوق معلمان علاوه بر این حقوق بر اساس جایگاه آن ها در رتبه بندی معلمان تا رتبه پنجم خواهد بود.

رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی گفت: در طرح رتبه بندی معلمان هر 6 سال یکبار طبق ارزیابی های اجرا شده حائز رتبه بالاتر خواهند شد. یک معلم با رتبه پنج درحال حاضر 10 میلیون دریافتی دارد، با اجرای طرح رتبه بندی نو، حقوق این افراد به حدود 15 میلیون تومان افزایش خواهد یافت.

همچنین یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش کشور طی چند روز گذشته درباره رتبه بندی معلمان اظهار کرد: وزیر آموزش و پرورش درباره رتبه بندی معلمان، ادامه داد: با توجه به صحبت هایی که در مجلس شده است قطعا برای همسان سازی حقوق معلمان تلاش هایی انجام می شود، ولی در حال حاضر ابهاماتی وجود دارد که باید برطرف شود.

قاسم احمدی لاشکی معاون حقوقی و پارلمانی وزارت آموزش و پرورش در مصاحبه با خبرنگار خبرنگاران، در مهرماه سال جاری درباره رتبه بندی معلمان اظهار کرد: به محض تصویب رتبه بندی فرهنگیان این کار را انجام می دهیم.

احمدی لاشکی در پاسخ به این پرسش که در بازنگری نو مجلس شورای اسلامی بار مالی رتبه بندی تغییر می کند؟ گفت: در نظر داریم تا رتبه بندی به مرحله اجرا برسد و برای سال آینده یعنی 1401 این کار را با اعتبار بهتر و بار مالی بیشتری دنبال کنیم.

درباره زمان بررسی لایحه رتبه بندی فرهنگیان در مجلس گفت:این موضوع باید از طریق مجلس پیگیری شود و نمایندگان هم قول دادند تا از هفتم مهر که مجلس فعالیتش آغاز می شود این موضوع در اولویت باشد.

اجرای ناقص طرح رتبه بندی معلمان باعث افزایش تحصن و اعتراضات جمعی از معلمان در روز های اخیر شده است، درحالی که معلمان بیش از ده سال در انتظار همسان سازی حقوقشان هستند، باید منتظر ماند، تا ببینیم مجلس شورای اسلامی در جلسه ای که امروز برگزار می شود، برای آن چه تصمیمی می گیرد.

خبرنگاران علمی پزشکی آموزش و پرورش

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 19 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1401 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 1091

به "معلمان در پی تحقق مطالبات، 10 سال انتظار برای رتبه بندی چه زمان به سرانجام می رسد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معلمان در پی تحقق مطالبات، 10 سال انتظار برای رتبه بندی چه زمان به سرانجام می رسد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید