مقاله استاد ایرانی اثر برگزیده یک مجله معتبر بین المللی شد

به گزارش اردکان خبر، به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت علوم، نتایج کار مشترک دکتر حمیدرضا قناعتیان، استاد گروه فیزیک دانشگاه جهرم، دکتر مهدی شکوریان فرد جهرمی استادیار دانشگاه صنعتی بیرجند و Ganesh Kamath از دانشگاه میسوری کلورادو آمریکا در زمینه طراحی حسگرهای گرافنی در شناسایی یون های فلزی سنگین سمی به عنوان مقاله برگزیده و طرح روی جلد مجله معتبر Journal of Materials Science از مجلات انتشارات Springer، انتخاب شد.

مقاله استاد ایرانی اثر برگزیده یک مجله معتبر بین المللی شد

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

در بخشی از این مقاله آمده است که در میان تمام آلاینده ها، سمیت فلزات سنگین یک خطر جدی است و منجر به اختلال در سلامتی و ایجاد بیماری های خطرناک انسانی می گردد. از این رو، در سال های اخیر تقاضای زیادی از طرف سازمان بهداشت جهانی برای حذف این آلاینده ها از آب های آشامیدنی و پساب های صنعتی اجرا شده است.

امروزه کوشش های زیادی بر روی توسعه مواد برپایه گرافن شامل اکسید گرافن، اکسید گرافن کاهش یافته، هیبرید اکسید گرافن با مواد آلی، معدنی، پلیمری و نانو ذرات مغناطیسی برای حذف یون های سمی اجرا شده است. اخیراً، تکنولوژی نانوحفره به عنوان ابزاری قوی در تشخیص، شناسایی و حذف مولکول ها مورد استفاده قرار گرفته است.

حضور این نانوحفرات در صفحات گرافنی به وسیله میکروسکوپ الکترونی عبوری-روبشی (STEM) به اثبات رسیده است. به منظور ایجاد نانوحفراتی پایدار در صفحات گرافنی معمولاً لبه های این نانوحفرات را با اتمهایی مانند اکسیژن (O)، نیتروژن (N)، گوگرد (S) و غیره اشباع می نمایند.

بر همین اساس در این مقاله با استفاده از روش های شیمی محاسباتی، توانایی صفحات گرافنی حاوی نانوحفرات اشباع شده با اتم های اکسیژن در به دام انداختن یون های فلزات سنگین سمی سرب (Pb2+)، جیوه (Hg2+) و کادمیوم (Cd2+) مورد آنالیز قرار گرفته است.

نتایج این تحقیق نشان می دهد که تعداد اتم های اکسیژن موجود در نانوحفرات و همچنین سایز نانو حفرات ایجاد شده در صفحات گرافنی دارای اثر مهمی بر روی قدرت جذب یونهای فلزات سنگین سمی هستند. مجموع این عوامل باعث می گردد که قدرت جذب یونهای Hg2+ بر روی نانو حفرات اشباع شده با اکسیژن به مراتب خیلی بیشتر از یون های Pb2+ و Cd2+ باشد.

از این رو، این اختلاف در قدرت جذب توانایی و پتانسیل این صفحات در طراحی سنسورهای تشخیص یون های فلزات سنگین سمی را فراهم می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 آبان 1399 بروزرسانی: 11 آبان 1399 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 282

به "مقاله استاد ایرانی اثر برگزیده یک مجله معتبر بین المللی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقاله استاد ایرانی اثر برگزیده یک مجله معتبر بین المللی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید