واردات برنج از پاکستان در مقابل صادرات برق به این کشور

به گزارش اردکان خبر، ابراز تمایل مقامات پاکستانی به برقراری روابط تجاری با ایران در قالب تهاتر از جمله دستاوردهای مذاکرات دولتمردان دو کشور از شروع تحریم ها علیه ایران است. در حال حاضر بخشی از تجارت بین ایران و پاکستان به همین ترتیب دنبال می گردد.

واردات برنج از پاکستان در مقابل صادرات برق به این کشور

به تازگی عبدالحکیم ریگی، رئیس اتاق مشترک ایران و پاکستان درباره سازوکار تهاتر بین دو کشور گفته بود که دولت ایران فهرستی از 1000 قلم کالا که صادرنمایندگان می توانستند در تبادلات تجاری خود از آنها استفاده نمایند، تهیه کرد اما نام بعضی کالاهایی که همیشه از پاکستان به ایران صادر می شده در این فهرست نیست و علی رغم انتقادهایی که اجرا شده، همچنان مجوز واردات آنها داده نشده است.

طبق گفته های او از جمله محصولات صادراتی پاکستان به ایران نارنگی و انبه این کشور است که متأسفانه در این فهرست جایی ندارند و یا محدودیت هایی برای واردات برنج از این کشور در نظر گرفتند که منجر به کاهش سطح صادرات پاکستان به ایران شده است.

او کنجد را نیز یکی از اقلام مهم صادراتی پاکستان عنوان نمود و از نبود نام این کالا در فهرست مربوط به کالاهای قابل تهاتر بین دو کشور انتقاد کرد.

به باور ریگی طرف پاکستانی انتظار دارد همان طور که ایران کالاهای مورجهانز این کشور را تأمین می نماید، ایران نیز کالاهای مورجهانز خود را به وسیله بازار پاکستان تأمین نموده و اجازه دهد دادوستد متوازن بین دو کشور برقرار باشد.

به دنبال این انتقادها، وزیر صنعت، معدن و تجارت از امکان صادرات برق به پاکستان و واردات برنج در مقابل آن خبر داده و تاکید دارد: اجرای این طرح منتظر تصویب در دستگاه های مرتبط در پاکستان از جمله بانک مرکزی این کشور است.

علیرضا رزم حسینی در گفت وگوی تلفنی با عبدالرزاق داوود، مشاور نخست وزیر و وزیر صنعت، بازرگانی، نساجی، فراوری و سرمایه گذاری پاکستان با ابراز خرسندی از بازگشایی مرز ریمدان- گبد بر گسترش فعالیت های این مرز، برای توسعه مراودات تجاری و همکاری های میان دو کشور تاکید نمود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن درخواست برگزاری هر چه زودتر نهمین نشست کمیته مشترک تجاری دو کشور ایران و پاکستان، برای حضور عبدالرزاق داوود در نهمین نشست کمیته مشترک تجاری دو کشور در تهران، ابراز امیدواری کرد و اضافه نمود: با امضای تفاهم نامه ها و توافقنامه های مشترک در این نشست، همکاری های میان دو کشور توسعه خواهد یافت.

این مقام مسئول با اشاره به مصوبات مربوط به مبادلات مرزی در مجلس شورای اسلامی ایران علاقه مندی ایران را برای توسعه مبادلات با پاکستان در حوزه مرزها اعلام نمود.

رزم حسینی همچنین با اشاره به بازگشایی مرز ریمدان-گبد به عنوان دومین مرز رسمی میان دو کشور ابراز امیدواری کرد که با توافق دو طرف به زودی شاهد گشایش مرز سوم میان دو کشور و توسعه مراودات بیشتر نیز باشیم.

مذاکرات موافقتنامه تجارت آزاد نهایی گردد

رزم حسینی تأکید کرد: با برگزاری نهمین کمیته مشترک و رایزنی های اجرا شده، مذاکرات موافقتنامه تجارت آزاد نیز نهایی گردد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با اشاره به مذاکرات قبلی در مورد تهاتر کالا میان دو کشور، گفت: در مقابل صادرات برق، از کشور پاکستان برنج می توانیم وارد کنیم که این مهم منتظر تصویب در دستگاه های مرتبط در پاکستان از جمله بانک مرکزی این کشور است.

رزم حسینی با یادآوری ظرفیت تجار توانمند در پاکستان، آمادگی ایران را برای دعوت از سرمایه گذاران و تجار پاکستانی برای سرمایه گذاری در مرز میرجاوه یا مناطق آزادی همانند چابهار اعلام نمود.

وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا و تأثیری که بر کاهش مبادلات تجاری میان دو کشور و تمامی کشورهای جهان داشته است، گفت: نهمین کمیته مشترک تجاری دو کشور سرآغاز دور جدیدی از همکاری ها برای گسترش مبادلات باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خواست تا معاونان دو طرف در سطح ملی و دو استاندار در سطح محلی مذاکرات مجازی را برای تهیه پیش نویس تفاهم نامه ها و توافقنامه ها برای نشست آینده دو طرف آماده نمایند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 494

به "واردات برنج از پاکستان در مقابل صادرات برق به این کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات برنج از پاکستان در مقابل صادرات برق به این کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید