وزیر خارجه چین در فرانسه بر لزوم حمایت از برجام تاکید نمود

به گزارش اردکان خبر، به گفته وانگ یی چین و فرانسه باید هماهنگی و همکاری ها را در امور بین الملل تقویت نموده و از توافقنامه های بین المللی مانند برجام و دستاوردهای مهم دیپلماسی چندجانبه محافظت نمایند.

وزیر خارجه چین در فرانسه بر لزوم حمایت از برجام تاکید نمود

با ما همراه باشید و با تور فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

به گزارش خبرنگاران، وانگ یی وزیر خارجه چین در ملاقات با ژان ایو لودریان همتای فرانسوی خود با یادآوری اینکه باید متعهد به توافق نامه های چند جانبه باشیم اظهار کرد: چین و فرانسه باید هماهنگی و همکاری ها را در امور بین الملل تقویت نموده و از توافق نامه های بین المللی مانند برجام و دستاوردهای مهم دیپلماسی چندجانبه محافظت نمایند.

وانگ یی روز یکشنبه در ادامه سفر به اروپا در پاریس با وزیر خارجه فرانسه ملاقات کرد و اضافه نمود: اقدامات یک جانبه گرایانه مانند عقب نشینی از پیمان ها و شکستن قراردادها در هیچ جا مورد پسند نیست.

وی با یادآوری اینکه یک جانبه گرایی همچنان در حال افزایش است اظهار کرد: برخی از کشورها توافق نامه های بین المللی را نادیده می گیرند و از انجام تعهدات بین المللی خودداری می نمایند.

وزیر خارجه چین عظیم ترین دستاورد سفر به اروپا را حمایت از چندجانبه گرایی مطرح نمود و گفت: چند جانبه گرایی پایه و اساس توسعه بسیاری از کشورها به ویژه کشورهای کوچک و متوسط است بدون چند جانبه گرایی، سازوکار چند جانبه گرایی و نظم بین المللی ایجاد شده از زمان جنگ دنیای دوم به شدت آسیب خواهد دید و کشورهای کوچک و متوسط بسیار تحت تاثیر قرار خواهند گرفت در چنین شرایطی، چین و فرانسه به عنوان کشورهای عظیم مسئولیت شناس باید فعالانه از چند جانبه گرایی حمایت نمایند.

وی در ادامه برای حمایت از چندجانبه گرایی چهار پیشنهاد مطرح نمود و گفت: ما باید به فلسفه چند جانبه پایبند باشیم هر دو طرف باید از موقعیت های مختلف برای حمایت فعالانه از چند جانبه گرایی و مقاومت در برابر یک جانبه گرایی استفاده کنیم تا پایبندی به چند جانبه گرایی به شناخت مشترک جامعه بین الملل تبدیل گردد.

وزیر خارجه چین ادامه داد: ما باید اقدامات چند جانبه در پیش گیریم چین از فرانسه برای ایفای نقش رهبری در مقابله با مسایل مربوط به تغییرات آب و هوایی حمایت می نماید چین زودتر از موعد مقرر به هدف کاهش میزان تخلیه 2020 رسیده است و به طور فعال گام بعدی را مطالعه می نماید.

او توضیح داد: دو طرف باید از یکدیگر حمایت نمایند تا با موفقیت میزبان پانزدهمین کنفرانس امضا نمایندگان پیمان تنوع بیولوژیکی کون مینگ و کنفرانس دنیای حفاظت از طبیعت دنیا مارسی در سال آینده باشند.

وانگ یی در خاتمه اظهار کرد: ما باید نهادهای چندجانبه را تقویت کنیم سازمان ملل مهم ترین بستر برای حمایت و عمل به چند جانبه گرایی است هر دو طرف باید از سازمان ملل در ایفای نقش اصلی خود در امور بین الملل حمایت نمایند.

وزیر خارجه فرانسه هم در این ملاقات گفت: چین و فرانسه روابط نزدیک و دو جانبه ای دارند در حالی که همکاری متقابل آنها نیز فرایند توسعه مثبتی را نشان می دهد.

به گزارش ایرنا، ژان ایو لودریان گفت: فرانسه مایل است همکاری های خود را با چین در زمینه های مختلف از جمله هوش مصنوعی، اتومبیل های برقی، انرژی پاک و کشاورزی تعمیق بخشد.

او اضافه نمود: فرانسه همچنین در زمینه تحقیق و توسعه واکسن COVID-19 با چین همکاری خواهد نمود و اطمینان حاصل خواهد نمود که واکسن پس از فراوری و تأیید به طور دنیای در دسترس خواهد بود.

وزیر خارجه فرانسه گفت: فرانسه به روابط چین و اروپا اهمیت زیادی می دهد و حاضر است با چین همکاری کند تا بتواند مبادلات سیاسی بین چین و اروپا را تقویت کند و همچنین مذاکرات سرمایه گذاری آنها را تسهیل کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 مهر 1399 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 211

به "وزیر خارجه چین در فرانسه بر لزوم حمایت از برجام تاکید نمود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر خارجه چین در فرانسه بر لزوم حمایت از برجام تاکید نمود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید