گیاهی برای برطرف زانودرد سالمندان

به گزارش اردکان خبر، نتایج یک پژوهش دانشگاهی توسط محققان کشورمان نشان می دهد که استفاده از روغن گیاه دارویی ناخنک، می تواند در کنترل درد زانوی سالمندان که عمدتاً به دنبال بیماری استئوآرتریت به وجود می آید، تأثیر خوبی داشته باشد.

گیاهی برای برطرف زانودرد سالمندان

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، استئوآرتریت یا بیماری دژنراتیو مفصل، شایع ترین بیماری مفصلی است که اصلی ترین نشانه آن تخریب موضعی غضروف مفصلی بوده که افراد را دچار زانودردهای آزاردهنده ای می نماید.

این بیماری غیر التهابی مفصلی در مفاصل متحرک، با تخریب غضروف مفصلی و استخوان سازی جدید در سطح و حاشیه مفصل درگیر، نمود پیدا می نماید.

استئوارتریت یا ساییدگی مفصل که به آن آرتروز نیز گفته می گردد، شایع ترین بیماری در سالمندان بوده و می توان شیوع آن را حتی از بیماری قلبی، فشارخون و دیابت بیشتر دانست.

از میان مفاصل عظیم بدن، زانو از شایع ترین محل های ابتلاست و یکی از پنج علل اصلی معلولیت جسمی در سالمندان به حساب می آید.

بر اساس گفته های متخصصان، برخلاف استئوارتریت ثانویه که به دنبال عامل مستعدکننده قبلی به صورت موضعی یا عمومی نظیر شکستگی، صدات استخوانی، صدمات مفصلی، عفونت و آرتریت روماتوئید ایجاد می گردد، در استئوارتریت اولیه، برای فرایند تخریب مفصل هیچ بیماری زمینه ای قبلی وجود ندارد و علت آن نیز نامشخص است. روش های متفاوتی برای کاهش علائم بیماران وجود دارد که شامل تغییر سبک زندگی، دارودرمانی،

کفش و کفی طبی، ورزش درمانی و لیزردرمانی هستند. یکی از اهداف اصلی درمانی در استئوارتریت، تسکین درد است که معمولاً با استفاده از داروهای ضد درد انجام می گیرد که اغلب عوارض جانبی قابل توجهی دارند لذا توجه و یافتن روش های کم ضررتر، از اهمیت بالایی برخوردار است.

در این راستا، یک تیم پژوهشی هفت نفره از دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی و همچنین دانشگاه علوم پزشکی تهران، مطالعه ای را انجام داده اند که در آن، تأثیر روغن موضعی یک گیاه دارویی موسوم به ناخنک بر درد و خشکی مفصل زانوی سالمندان آنالیز شده و تأثیر آن با داروی معروف دیکلوفناک مورد مقایسه قرار گرفته است.

محققان برای انجام این پژوهش، از مشارکت 62 نفر از افراد بالای 60 سال ساکن یکی از خانه های سالمندان شهر تهران شامل 57 درصد زن و 27 درصد مرد بهره برده اند.

نتایج حاصل از این مطالعه نشان داد که روغن موضعی ناخنک بر کاهش درد و خشکی مفصل ضعیف تا متوسط زانو مؤثر است و می توان آن را در موارد ذکرشده توصیه کرد.

اگرچه در مطالعات آینده بایستی روی مشخص دُز دقیق و مکانیسم اثر این روغن بر درد و خشکی زانو در بیماری استئوارتریت، تحقیقات بیشتری انجام گیرد.

در این رابطه، غلامرضا انصاری، پژوهشگری از گروه آموزشی سالمندی دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی تهران و همکارانش اظهار داشته اند: بر اساس یافته های ما و نظر به عدم وجود عوارض جانبی، استفاده از روغن ناخنک حتی در زمانی کوتاه می تواند به بهبود درد زانو، خشکی مفصل و عملکرد بیماران مبتلابه استئوارتریت خفیف تا متوسط زانو که از مسائل شایع دوران سالمندی است، یاری کند.

آن ها بر این اساس در مقاله علمی پژوهشی برگرفته از این مطالعه که در فصل نامه سالمند متعلق به دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی منتشر نموده اند، استفاده از روغن گیاه دارویی مورد اشاره را به عنوان یک روش درمان بی عارضه و مؤثر توصیه نموده اند.

انصاری و همکارانش معتقدند: با توجه به ارزان و کم عارضه بودن درمان های گیاهی و تمایل بیشتر سالمندان به استفاده از این درمان ها، می توان چنین روش های درمان را با فراهم کردن شواهد مستند علمی شبیه این مطالعه به مدیران سیستم سلامت پیشنهاد داد تا با ترویج مناسب، عموم مردم از آن ها بهره مند گردند.

گیاه ناخنک یا شاه افسر، گیاهی از خانواده یونجه و شبیه به آن است که دارای خاصیت آرام بخشی و تقویت کننده اعصاب بوده و از اثرات ضد درد مطلوبی نیز برخوردار است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 12 بهمن 1399 بروزرسانی: 12 بهمن 1399 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 468

به "گیاهی برای برطرف زانودرد سالمندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیاهی برای برطرف زانودرد سالمندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید