آمریکا باید گام اول را در ارتباط با برجام بردارد

به گزارش اردکان خبر، نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی خواستار اقدام آمریکا در ارتباط با برجام شد و افزود در غیر این صورت چیزی جز پوچی حاصل نخواهد شد.

آمریکا باید گام اول را در ارتباط با برجام بردارد

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فارس، میخائیل اولیانوف کننده دائم روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین در توییتی به اظهارات اخیر ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بعد از طرح پیشنهاد وزیر خارجه ایران مبنی بر ایجاد مکانیسمی برای هماهنگ سازی اقدامات واشنگتن و تهران در ارتباط با برجام واکنش نشان داد.

او در این خصوص نوشت: امیدوارم این ارزیابی (رد پیشنهاد) نادرست باشد. در غیر این صورت شاهد آتش غرور و جاه طلبی های بی حاصل خواهیم بود.

اولیانوف در ادامه نوشت: طرف دیگر (آمریکا) باید اولین گام را بردارد. راه به ناکجاست. زمان آن رسیده آمریکا و ایران اقدامات هماهنگ برای احیای اجرای کامل برجام انجام دهند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه ای شامگاه دوشنبه شرح داد می توان مکانیسمی را برای هماهنگ سازی و همزمان کردن اقدامات واشنگتن و تهران جهت اجرای کامل تعهدات برجامی به کار گرفت.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه سه شنبه (به وقت تهران) بار دیگر شرط بازگشت آمریکا به برجام را بازگشت کامل تهران به تعهدات برجامی خود بیان کرد و اضافه کرد سپس آمریکا از آن به عنوان بستری برای ایجاد توافقی به زعم او محکم تر و طولانی تر با ایران استفاده خواهد کرد. وی در ادامه تاکید کرد: ما با این فاصله زیادی داریم.

دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ، اردیبهشت ماه سال 1397 از برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام خارج شد و همه تحریم های رفع شده ذیل این توافق را علیه ایران بازگرداند.

جمهوری اسلامی ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا به طور کامل تعهداتش در توافق هسته ای را اجرا کرد و به کشوهای اروپایی که وعده جبران آثار این خروج را می دادند برای عمل به تعهداتشان فرصت دارد.

یک سال بعد که دولت های اروپایی نتوانستند به تعهداتشان عمل کنند جمهوری اسلامی ایران گفت طبق مفاد مندرج در توافق هسته ای طی چند گام تعهداتش در توافق هسته ای را کاهش خواهد داد.

ایران از آن زمان به بعد تعهداتش به محدودیت های مندرج در برجام در زمینه غنی سازی، میزان ذخائر اورانیوم و تحقیق بر روی سانتریفیوژهای پیشرفته کنار گذاشته است.

جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده که این گام ها بازگشت پذیر هستند و چنانچه واشنگتن به برجام برگردد ایران نیز این اقدامات را به عقب برخواهد گرداند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 21 اسفند 1399 بروزرسانی: 21 اسفند 1399 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 544

به "آمریکا باید گام اول را در ارتباط با برجام بردارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا باید گام اول را در ارتباط با برجام بردارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید