ائتلاف بایدن برای آینده اینترنت؛ موافقت با تکه تکه شدن اینترنت

به گزارش اردکان خبر، به گزارش خبرنگاران؛ مدت کوتاهی از طرح مسئله رویکرد دولت آمریکا در زمینه ایجاد اتحاد برای آینده اینترنت می گذرد. رویکرد یاد شده در مقاطع ابتدایی مطرح شدن، با استقبال کارشناسان و متخصصان حوزه فناوری و فضای مجازی روبرو شد. این در حالی است که با گذشت زمان، نظرات مخالف و منتقدی نیز نسبت به این سیاست شکل گرفت.

ائتلاف بایدن برای آینده اینترنت؛ موافقت با تکه تکه شدن اینترنت

وبگاه Internet Governance Project، یکی از پایگاه های مطالعاتی فعال در حوزه حکمرانی اینترنت، متعلق به دانشکده سیاستگذاری عمومی دانشگاه Georgia Tech، اخیراً طی مقاله ای به آنالیز دقیق تر این سیاست کلان دولت آمریکا پرداخته است.

این تحلیل، بر اساس اسنادی است که از سوی وبگاه Politico در خصوص اتحاد برای آینده اینترنت، منتشر شده است. طبق متن منتشر شده از سوی Politico، اصول و تعهدات اصلی در این طرح، عبارتند از:

تعهد جمعی برای توسعه و اجرای استانداردهای بالا جهت حفظ حریم خصوصی، امنیت داده ها و امنیت سایبری

تعهد به همکاری در زمینه مقررات پلتفرم های فناوری و یکپارچگی اطلاعات

تعهد به تضمین دسترسی باز و تعاملی برای نرم افزارها و برنامه ها، عدم تبعیض در مقررات داخلی و تعهدات مشترک در خصوص محلی سازی داده ها

تعهد به ایجاد یک انجمن برای همکاری فنی در خصوص استانداردهای امنیت سایبری و واکنش به حوادث

بر اساس مقاله وبگاه Internet Governance Project، اتحاد یاد شده، سه عامل اساسی ناقض ایجاد اجماع را در دل خود دارد.

1. این یک ابتکار چندجانبه بین دولتی است و ماهیتی چند ذیربطی ندارد.

2. اتخاذ این تصمیم عمدتاً ناشی از نگرانی های امنیت ملی ایالات متحده در خصوص فعالیت های چین است و ارتباط چندانی با ارزش های اساسی لیبرالیسم آمریکا نسبت به اینترنت ندارد.

3. با توجه به فقدان ضمانت اجرایی برای این توافق، به نظر می رسد که در نهایت چنین اتحادی سبب ایجاد انشعاب در اینترنت می گردد.

ماهیت بین دولتی اتحاد

در این مبحث، منظور از واژه اتحاد، عبارت است از مجموعه ای از دولت ها که می توانند به عضویت اتحاد در آمده و به واسطه ورود، پایبندی به بعضی استانداردهای حداقلی را تضمین نمایند. در این برنامه، مشارکت دیگر ذیربطان مانند شرکت ها، جامعه مدنی و سازمان های غیردولتی، چندان مورد توجه قرار نگرفته است. این در حالی است که بی شک بسیاری از تعهدات تعریف شده برای دولت ها، می توانند مستقیماً به وسیله ذیربطان یاد شده پذیرفته و محقق گردد.

تمرکز بر امنیت ملی

اتحاد یاد شده، خواهان ایجاد تعهد به توسعه و اجرای استانداردهای بالا در زمینه حریم خصوصی، امنیت داده ها و امنیت سایبری است. با این حال، تنها عنصر عملی این امر، مسئله تعهد به استفاده از ارائه دهندگان قابل اعتماد برای زیرساخت شبکه های فناوری اطلاعات و ارتباطات محسوب می گردد.

بی شک می توان در فرایند نظری تدوین این طرح، شباهات بیشماری با طرح شبکه پاک دولت ترامپ یافت با این تفاوت که طرح اخیر، ماهیتی چندجانبه و فراملی یافته است. رویکرد شبکه های پاک، به گونه ای طراحی شده بود که برای بعضی از شرکت ها و ارائه دهندگان خدمات، موانع جدی ایجاد کند و مسائلی چون تحریم هوآوی از سوی آمریکا و کنار رفتن این شرکت از بازار این کشور، از همین رویکرد ناشی شده است.

با پذیرش پیشفرض یاد شده، پرسش های بیشماری در خصوص سرنوشت بسیاری از ارائه دهندگان خدمات و کشورهایی که از آنها استفاده می نمایند، مطرح می گردد. در این شرایط، آیا ایالات متحده کشورهایی را که با هوآوی همکاری نمایند، از اتحادیه خارج می نماید؟ آیا مفهوم غیرقابل اعتماد به همه تولیدنمایندگان چینی تعمیم می یابد؟

این در حالی است که همکاری در زمینه تنظیم و اجرای مقررات پلتفرم های فناوری نیز بخش دیگری از تعهداتی است که می تواند مسائل بسیاری برای شرکت های فناوری غیرآمریکایی ایجاد کند.

تعهد دیگر، تضمین دسترسی باز و تعاملی برای نرم افزارها و برنامه ها در میان کشورهای عضو و عدم تبعیض در مقررات داخلی و تعهدات مشترک در خصوص بومی سازی داده ها است. این تعهد به نظر دارای مزایای بسیاری برای طرف آمریکایی است. اما نکته این است که با وجود پذیرفتن چنین تعهدی نیز، همیشه استثناهایی مانند مسدود کردن محتوای غیرقانونی برای دولت ها یا معین اولویت های امنیت ملی مقتضی، امکان پذیر است. بنابراین، هیچ تضمینی در خصوص تعهد کشورهای غیر همسو با آمریکا مانند چین و روسیه برای پذیرش کامل توافق یاد شده، وجود ندارد. زیرا تمام محتوایی که دولتی چون چین مسدود می نماید، طبق استانداردهای حزب کمونیست، غیرقانونی یا علیه امنیت ملی این کشور است

اتحاد برای آینده اینترنت: مجوزی برای تکه تکه شدن اینترنت؟

نگران نماینده ترین جنبه ائتلاف برای کارشناسان غربی، عدم ضمانت اجرایی آن است. در متن به صراحت اشاره شده است که ارزش های دموکراتیک و حاکمیت قانون، مهم ترین اصول این اتحاد خواهد بود. اما وجود موارد متعدد استثنا و ملاحظات موجود برای تحت شمول قرار دادن کشورهایی چون چین و روسیه، از کارآمدی موارد ذکر شده در متن کاسته است و همین امر، حدس های موجود در خصوص احتمال از بین رفتن اینترنت یکپارچه جهانی در آینده نزدیک را بسیار قوی تر از گذشته ساخته است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1401 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 1072

به "ائتلاف بایدن برای آینده اینترنت؛ موافقت با تکه تکه شدن اینترنت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ائتلاف بایدن برای آینده اینترنت؛ موافقت با تکه تکه شدن اینترنت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید