حل مسائل مربوط به صدور و تمدید کارت بازرگانی را دنبال می کنیم

به گزارش اردکان خبر، نشست بررسی مسائل و مسائل فرآیند صدور و تمدید کارت بازرگانی در سامانه جامع تجارت به میزبانی معاونت کسب وکار اتاق ایران و با حضور مدیران خدمات بازرگانی اتاق های استانی برگزار گشت.

حل مسائل مربوط به صدور و تمدید کارت بازرگانی را دنبال می کنیم

علی ملایی، معاون کسب وکار اتاق ایران در ابتدای این نشست اظهار داشت: بالغ بر 10 ماه است که از ورود فرآیند صدور کارت به سامانه تجارت می گذرد. هدف از انتقال فرآیند صدور و تمدید کارت بازرگانی به سامانه جامع تجارت ایجاد سهولت و تسهیل فرآیند ها برای فعالان اقتصادی بود اما در عمل نه تنها تسهیل و سهولت در فرآیندها ایجاد نشد بلکه موجب پیچیدگی، سردرگمی متقاضیان و افزایش مدت زمان تمدید و صدور کارت های بازرگانی شد.

او تشریح کرد: در ابتدای پروژه، برقراری ارتباط بین سامانه اتاق ایران با سامانه جامع تجارت بسیار پیچیده و مشکل بود ولی به تدریج مسائل فنی تا حدودی برطرف شد و کم کم با مسائل مرتبط با بحث های قانونی مربوط به فرایند صدور کارت روبرو شدیم که امیدواریم با اصلاحات موردنظر در آیین نامه ها و مقررات این معضلات نیز حل شود.

معاون کسب وکار اتاق ایران در این جلسه اظهار داشت: سعی داشتیم ظرف 6 ماه کلیه فرایند تمدید و صدور کارت بازرگانی را در قالب سامانه جامع تجارت با سهولت بیشتر نسبت به گذشته انجام دهیم؛ اما متاسفانه با حدود گذشت 10 ماه همچنان مسائل و چالش های جدی مطرح است. بنابراین باید هر چه سریع تر برای حل آنها چاره ای اندیشیده شود.

بر اساس اظهارات ملایی نشست های متعددی با هدف حل مسائل موجود در اتاق ایران، سازمان توسعه تجارت، وزارت صمت و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار شده؛ اما متاسفانه بسیاری از موارد همچنان پابرجا می باشد.

معاون کسب وکار اتاق ایران هدف از راه اندازی سامانه جامع تجارت را سهولت در فرایند کار دانست و یادآور شد: عدم اجرای دقیق و مناسب بندهای آیین نامه صدور و تمدید کارت بازرگانی به صورت کامل و تفسیرهای شخصی در شیوه شناسایی شرایط صدور و همچنین تمدید کارت بازرگانی موجب شده است در این 10 ماه آنچه محقق نشده، سهولت در مراحل کار باشد.

او شرح داد: عدم اجرای تعهدات سامانه جامع تجارت در مهلت های مقرر بر اساس توافقات اجرا شده، عدم تکمیل سایر فرآیندهای مرتبط با کارت بازرگانی از جمله تغییر مدیرعامل و صدور المثنی و همچنین ایجاد رویه ثابت و یکسان در فرآیند صدور کارت بازرگانی با تمدید کارت های بازرگانی فعالان با سابقه و خوش نام اقتصادی کشور که سالیان سال در این حوزه مشغول فعالیت بوده اند موجب شده است که نارضایتی بالایی از عملکرد سامانه جامع تجارت در بین فعالان اقتصادی ایجاد شود و امیدواریم تا با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیش از سالگرد راه اندازی سامانه بتوانیم چالش های موجود را برطرف کنیم.

در این نشست مسائلی از سوی مدیران و مسئولان خدمات بازرگانی اتاق های سراسر کشور ارائه شد که از آن جمله می توان به اعمال سلیقه دراجرای آیین نامه ها و مقررات مربوطه، درخواست بارگزاری مجموعه ای از مدارک که قرار بود با ارتباط آنلاین سامانه جامع تجارت با دیگر بانک های اطلاعاتی دریافت شوند، مسائل مربوط به ثبت اطلاعات اتباع خارجی در سامانه، عدم توجه به صلاحیت متقاضیان، بارگزاری مجدد سوء پیشینه و اظهارنامه ثبت در دفاتر برای تمدید کارت بازرگانی، الزام فعالان اقتصادی به دریافت کارت بازرگانی تنها از محلی که دفتر مرکزی آنها مستقر است بدون در نظر دریافت محل کارخانه و فعالیت اصلی شرکت، اجبار به بروزرسانی تغییر رشته و فعالیت فعالان اقتصادی، مسائل صدور دسته چک صیادی برای بنگاه های تولیدی که معوقه بانکی دارند، اشاره کرد.

بر اساس آنچه در این نشست مطرح شد در حال حاضر این موارد منجر به پیچیدگی و طولانی شدن فرایند صدور و تمدید کارت بازرگانی شده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 13 تیر 1400 بروزرسانی: 13 تیر 1400 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 745

به "حل مسائل مربوط به صدور و تمدید کارت بازرگانی را دنبال می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حل مسائل مربوط به صدور و تمدید کارت بازرگانی را دنبال می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید