طبع توت فرنگی گرم است یا سرد؟

به گزارش اردکان خبر، توت فرنگی حاوی مواد مغذی خوشمزه و شیرین است که به طور طبیعی کم قند و کم کالری و حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است. افزودن این ماده مغذی به رژیم غذایی روزانه مزایای زیادی دارد. در ادامه با طبع این میوه آشنا می شوید.

طبع توت فرنگی گرم است یا سرد؟
توت فرنگی میوه سرد و تری است که برای گرم مزاجان خواص خوبی به همراه دارد و مشکلاتی که در اثر تعدیل نکردن مزاج شان برای شان به وجود می آید را برطرف می کند. لابد می پرسید مگر مسئله ای وجود دارد؟ بله اگر یک شخص گرم مزاج اصلا مزاجش را تعدیل نکند، بدن در اثر سوخت و ساز زیاد صفراسوخته یا سودای سیاه ایجاد می کند. برای یک بدن هم هیچ چیز از این بدتر وجود ندارد! پس اگر صفراوی هستید وقتش است توت فرنگی و فراورده های آن را در ٰرژیم غذایی تان بگنجانید.

طبع توت فرنگی و مصلح آنطبع توت فرنگی سرد و تر است. حالا هر چه این میوه رسیده تر باشد سردی آن کمتر می شود، در عوض رطوبتش بیشتر شده و لینت مزاج بیشتری ایجاد می کند. اما هر چه نارس تر باشد طبعش به سمت سرد و خشکی می رود، بنابراین توت فرنگی نارس قابض است و می تواند یبوست ایجاد کند.

قانون طب سنتی این است که افراد با مزاج مشابه یک خوراک، در خوردن آن خوراک احتیاط کنند. یعنی افرادی که مزاج ذاتی شان سرد و تر (بلغمی) است یا غلبه بلغم دارند نباید توت فرنگی مصرف کنند (یا در بهترین حالت آن را با مصلحش که عسل است، مصرف کنند). افرادی که طبع شان سرد و خشک است هم همینطور، چون به هر حال هر دو دسته با خوردن توت فرنگی سردی شان می شود.

توت فرنگی، اما یک میوه عالی برای گرم مزاجان خصوصا صفراوی هایی با طبع آتشین است. چون با طبع سردش عطش این افراد را فرو نشانده و سوخت و ساز بدن شان را پایین می آورد.

دموی ها اگر توت فرنگی بخورند رطوبت بدن شان بالا می رود؛ بنابراین ممکن است توت فرنگی برای دموی ها هم باعث بی حالی و خواب آلودگی شود.

اگر توت فرنگی را فرآوری کرده و به صورت شربت و مربا مصرف کنید خیلی بهتر است. چون طبع این فراورده ها معتدل می شود. خصوصا اگر در مربا از عسل، نبات یا شکر قهوه ای استفاده کنید و شهد این مربا را هم شربت کنید. یک چنین شربتی طبع معتدلی دارد. سعی کنید در پخت مربا اصلا از شکر استفاده نکنید.

توت فرنگی در طب سنتیدر طب سنتی چندان به توت فرنگی نپرداخته اند. شاید به این خاطر که این میوه در قدیم خیلی شناخته شده نبود. توت فرنگی میوه یک بوته خودرو بود که تنها در شمال کشور می رویید. اما امروزه به خاطر عطر و طعم خوب این میوه در گلخانه ها نیز رو به پرورش آن آورده اند.

یکی از اعتقادات بنیادین طب سنتی رفتار کردن مطابق فصل است. یعنی در هر فصلی که هستیم باید میوه هایی که مال خود آن فصل هستند را مصرف کنیم. چرا؟ چون هر فصل هم مزاج مخصوص خودش را دارد. مثلا میوه فصل پاییز که طبعش سرد و خشک است، خرمالو است که طبعی گرم و تر دارد. مصرف هر میوه در فصل خودش کمک می کند که مزاج ما در این فصل متعادل شود. اما اگر آن را در فصل دیگری مصرف کنیم برای بدن مان دردسرتراشی کرده ایم!

بنابراین با وجود اینکه توت فرنگی را گلخانه ای هم پرورش می دهند بهتر است شما سعی کنید این میوه را فقط به صورت طبیعی (از طریق پرورش در خانه یا همان بوته های خودرو) به دست آورید و فقط هم در فصل تابستان که مزاجی گرم و خشک دارد مصرفش کنید.

یکی دیگر از بدی های مصرف کردن توت فرنگی بازاری آلوده بودن آن است. اولا که زیر کلاهک آن محل تجمع آلودگی بسیار است؛ بنابراین موقع شستن باید کلاهک آن را جدا کنید و زیرش را با دقت بشویید. مشکل دیگر سم پاشی این میوه های آسیب پذیر است. متاسفانه روی سطح خود میوه هم برجستگی ها و فرورفتگی های ظریفی وجود دارند که باعث می شوند میکروب ها و سموم به خوبی شسته نشوند. به همین علت بهتر است از دادن این میوه به بچه ها و افراد با سیستم ایمنی ضعیف خودداری شود.

از نظر حکیمان طب سنتی توت فرنگی برای امراضی، چون وجود خون در ادرار، ناراحتی های مثانه و مجاری ادرار مفید است.

توت فرنگی برای صفراوی های کم خون و کم اشتها عالی است، چون هم به مرور کم خونی این افراد را برطرف می کند هم اشتها یشان را باز می کند. صفراوی هایی که توت فرنگی و فراورده های آن را مصرف می کنند یا چای توت فرنگی طبیعی می نوشند به مرور متوجه می شوند که وزن شان افزایش پیدا می کند و صورت شان هم پرتر می شود.

اگر توت فرنگی را به شکل رسیده اش مصرف کنید می تواند برای برطرف یبوست هم موثر واقع شود.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 20 آبان 1400 بروزرسانی: 20 آبان 1400 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 912

به "طبع توت فرنگی گرم است یا سرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طبع توت فرنگی گرم است یا سرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید