نرخ تورم در استان های مختلف چگونه است؟

به گزارش اردکان خبر، داده های آماری حاکی است استان قم با 37.5 درصد کمترین و استان کردستان با 46.2 درصد بیشترین نرخ تورم را در اردیبهشت ماه سال جاری داشتند.

نرخ تورم در استان های مختلف چگونه است؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، مرکز آمار در آخرین گزارش خود، شرایط نرخ تورم در استان های مختلف را منتشر کرد.

طبق این آمار نرخ تورم 12 ماهه منتهی به اردیبهشت ماه 1400 برای خانوارهای کشور 41 درصد شد، به طوری که بیشترین نرخ تورم متعلق به استان کردستان و کمترین آن مربوط به استان قم است.

در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان هرمزگان با 3.9 درصد افزایش و کمترین افزایش نرخ تورم ماهانه مربوط به استان کرمانشاه با یک دهم درصد است.

هم چنین بیشترین کاهش نرخ تورم ماهانه نیز مربوط به استان های همدان و اردبیل با سه دهم درصد کاهش است.

در اردیبهشت ماه 1400 درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای کشور 46.9 درصد است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان ایلام (55.7 درصد) و کمترین آن مربوط به استان قم (41.6 درصد) است.

خانوارهای شهری قم، کمترین نرخ تورم اردیبهشت ماه

در اردیبهشت ماه 1400 بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای شهری مربوط به استان هرمزگان با 3.4 درصد افزایش، کمترین افزایش نرخ تورم ماهانه مربوط به استان های لرستان، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان و خراسان شمالی با یک دهم درصد و بیشترین کاهش نرخ تورم ماهانه مربوط به استان­ بوشهر با سه دهم درصد کاهش است.

در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای شهری کشور 46.1 درصد است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای شهری مربوط به استان زنجان (55.7 درصد) و کمترین آن مربوط به استان قم (41.5 درصد) است.

هم چنین نرخ تورم 12 ماهه منتهی به اردیبهشت ماه 1400 برای خانوارهای شهری به عدد 40.5 درصد رسید که بیشترین نرخ تورم 12 ماهه مربوط به استان کردستان (46 درصد) و کمترین آن مربوط به استان­ قم (37.4 درصد) است.

خانوارهای روستایی همدان بالاترین نرخ تورم را داشتند

در اردیبهشت ماه 1400 بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای روستایی مربوط به استان هرمزگان با پنج درصد افزایش و کمترین افزایش نرخ تورم ماهانه مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد با 2 دهم درصد است. هم چنین بیشترین کاهش نرخ تورم ماهانه مربوط به استان­ همدان با 9 دهم درصد کاهش است.

در این ماه بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان­ ایلام (59 درصد) و کمترین آن مربوط به استان قم (43 درصد) است.

هم چنین نرخ تورم 12 ماهه منتهی به اردیبهشت ماه 1400 برای خانوارهای روستایی به عدد 43.2 درصد رسید که بیشترین نرخ تورم 12 ماهه مربوط به استان­ همدان (49.4 درصد) و کمترین آن مربوط به استان های­ سیستان و بلوچستان و گیلان (38.3 درصد) است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 6 تیر 1400 بروزرسانی: 6 تیر 1400 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 733

به "نرخ تورم در استان های مختلف چگونه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ تورم در استان های مختلف چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید