پژوهش مشترک محققان رویان و دانشگاه پزشکی تهران، تشخیص زود هنگام متاستاز سرطان

به گزارش اردکان خبر، پژوهش مشترک محققان رویان و دانشگاه پزشکی تهران نشان داد که یکی از ساختار های نوکلوئوتید، نقش مهمی در افزایش تقسیم، تومورزایی و مهاجرت سلول های سرطانی دارد و می تواند برای تشخیص زود هنگام متاستاز پیشنهاد گردد.

پژوهش مشترک محققان رویان و دانشگاه پزشکی تهران، تشخیص زود هنگام متاستاز سرطان

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی اردکان خبر، میکروRNA ها ساختار های نوکلئوتیدی غیر کد نماینده ای هستند که در تنظیم بیان ژن ایفای نقش می نمایند. یکی از چالش ها در مطالعه microRNA ها آنالیز نقش چندگانه آنها در سلول ها و شرایط متفاوت است. به همین علت پیش بینی رفتار آنها در تنظیم بیان ژن سخت است. miR‐203 یکی از همین ساختار های نوکلوئوتیدی است که طبق شواهد، نقش مهارنمایندگی در پیشرفت سرطان دارد، با این وجود در بعضی پژوهش ها نشان داده شده است در سرطان هایی مانند سرطان پستان تشدید نماینده تومورزایی نیز هست. به منظور آنالیز اثر miR‐203 در بیماران مبتلا به ملانوما (جدی ترین نوع سرطان پوست)، مرضیه ابراهیمی، پریسا صحرانورد، جواد فیروزی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه علوم پزشکی تهران پژوهشی را طراحی کردند که طی آن پس از مشاهده افزایش سطح miR‐203 در سرم بیماران مبتلا به ملانوما و همچنین توده های سرطانی ایجاد شده در شرایط آزمایشگاهی، به آنالیز اثر این افزایش بیان در میزان تقسیم و تهاجم سلول های سرطانی پرداخته شد.

نتیجه پژوهش برای تشخیص زودهنگام متاستاز سرطان

نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی Cellular Physiology به چاپ رسیده است، نشان داد، افزایش بیان miR‐203 موجب افزایش معنی دار توان تقسیم، کلونی زایی، مهاجرت و تومورزایی در رده های سلولی آنالیز شده می شود. به علاوه، این افزایش بیان باعث القاء بیان عوامل موثر در تبدیل سلول های اپی تلیال به مزانشیمال و در نتیجه افزایش متاستاز (مهاجرت سرطان از یک اندام بدن به اندامی دیگر) شده، بیان ژن های مربوط به بنیادی بودن (stemness) را افزایش می دهد.

روی هم رفته نتایج این پژوهش نشان داد، miR‐203 در بافت ملانوما بیان اندکی دارد اما در سلول های بنیادی سرطانی ملانوما بیان آن افزایش یافته نقش مهمی در افزایش تقسیم، تومورزایی و مهاجرت این سلول ها دارد. بنابراین می توان miR‐203 را به عنوان عاملی برای تشخیص زود هنگام متاستاز پیشنهاد کرد، اما جهت تأیید آن پژوهش های بیشتر لازم است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 14 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 47

به "پژوهش مشترک محققان رویان و دانشگاه پزشکی تهران، تشخیص زود هنگام متاستاز سرطان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پژوهش مشترک محققان رویان و دانشگاه پزشکی تهران، تشخیص زود هنگام متاستاز سرطان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید